Takmer každý z nás ho doma má a denne, alebo skôr nočne, používa. Ani si neuvedomujeme jeho prítomnosť po našom boku každú noc. Nočný stolík je neodmysliteľnou súčasťou každej klasickej spálne už od dávnych čias. Malý, šikovný pomocník nám nenápadne uľahčuje spánok. Zrazu si je kde odložiť pohár vody, rozčítaný román, krém či zatúlané šperky. Možno to znie smiešne, no aj výberu nočného stolíka by ste mali venovať aspoň menšiu pozornosť. Nočný stolík nepatrí medzi výnimočne zaťažované kusy nábytku, preto možno posunúť funkcie ako pevnosť a odolnosť tak trochu do úzadia. Naopak napred vystupuje dizajn a funkčnosť. Nižšie vám ponúkame malý prehľad možností z viacerých hľadísk. Prajeme príjemné čítanie a správny výber.

Materiál

Azda najväčší počet nočných stolíkov na trhu je vyrobený z dreva. Drevo je materiálom príjemným a vďačným pre tento kus nábytku. Väčšina z nás siaha práve po drevených stolíkoch. Nemožno im v podstate nič vytknúť. Podčiarkujú pohodlný vzhľad spálne a sú veľmi praktické. Hodia sa naozaj ku všetkému. Je tomu tak vďaka rôznym ponúkaným farbám a textúram materiálu. Dreveným stolíkom teda vôbec nič nepokazíte.

Okrem dreveným možno, hoci v menšom počte, dostať aj kovové stolíky. Kovové stolíky pôsobia, podľa nášho názoru, tak trochu chladne. Záleží, samozrejme, aj na celkovej povahe spálne. Do presvetlených priestorov s veľkými oknami a svetlými obliečkami sa tieto stolíky môžu ozaj celkom pekne hodiť.

Jednoduché pravidlo na záver znie: materiál stolíka by mal zodpovedať materiálu tela postele.

Farba

V tejto kategórii si obyčajne volíte medzi farbami dreva. Rovnako ako materiál aj farba by mala čo možno najlepšie pripomínať farbu postele. Svetlá k svetlej a tmavá zasa k tmavej. Tak dosiahnete pekný a jednotný dojem z vašej spálne. Ak ste odvážny kutil nebojte sa farieb. V obchodoch dosť ťažko kúpite farebné stolíky. Nájdite teda stolík z neopracovaného dreva prípadne obrúste vhodný model a pokojne ho nafarbite na vami zvolenú farbu. K tomu sa dajú perfektne doladiť aj ostatné doplnky v spálni od obliečok a vankúšikov až po malé doplnky ako obrázky, sviečky či vázy.

Konštrukcia

Vhodnú konštrukciu si spravidla volíte podľa vlastných potrieb. Niekomu stačí len klasický stolík na štyroch nohách vhodný na uloženie čaju a budíka. Iný zasa potrebuje úložného priestoru viac a volí stolík s rozličným počtom šuplíkov. Nedá sa povedať, čo by ste mali preferovať. Záleží to len a len od vás. Sú stolíky s väčším počtom šuplíkov, kde možno uložiť doslovne kadečo. Väčšinou sa teší obľube tá oná stredná zlatá cesta, kde má stolík jednu alebo dve zásuvky.

Pri výbere tej správnej konštrukcie nezabudnite zohľadniť aj veľkosť a výšku stolíka. Veľkosť v priestore prispôsobujte veľkosti vašej spálne. Výšku zasa, pochopiteľne výške postele. Odporúčame všetko, aspoň približne, odmerať. Vyhnete sa tak zbytočným nákupom.

Dizajn

Výrobcovia dnes ponúkajú skutočne široké spektrum rôznorodých dizajnov. Pre konzervatívcov sú tu stolíky klasického vzhľadu a farby. Tento dizajn sa hodí ku všetkému a nijako špeciálne nepúta pozornosť. Obľube sa tešia aj stolíky s historickým nádychom. Ohnuté nohy, jemné vyrezávané ozdoby a zdobené kľučky dodajú interiéru celkom iný náboj. Zaujímavé sú aj rustikálne varianty. Neopracované drevo pôsobí veľmi prirodzene a dnes prichádza do módy takmer na všetkom. Biely stolík pôsobí tak trochu prímorským dojmom. Pekne ho doplnia napríklad malé stolové lampy v modrej farbe. Nočné stolíky sa dajú vyrobiť prakticky z čohokoľvek. Ak ste domáci kutil, určite neváhajte a popustite uzdu fantázii. Stolík zo starého rádia či prepravky bude pre vás absolútne jedinečný.