Nie je stolovanie ako stolovanie. K nemu neodmysliteľne patria kuchynské stoličky. Kuchynská stolička musí spĺňať hneď niekoľko úloh. V prvom rade by mala zabezpečiť pohodlné a zdravé jedenie. Chrbtica by pri stolovaní nemala byť skrivená. To má vplyv na polohu žalúdka, preto môže výber nesprávnej stoličky spôsobiť žalúdočné problémy. Ďalšou, v dnešnej dobe obľúbenou, funkciou kuchynskej stoličky je dotvárať bytový interiér. Výberom štýlových stoličiek možno posunúť vzhľad jedálne do celkom inej sféry. Podľa čoho si teda skutočne voliť jedálenské stoličky? Na to si nižšie skúsime odpovedať.

Podľa čoho vybrať jedálenské stoličky?  

Výber jedálenských stoličiek pre váš jedálny kút môže vyzerať ako poriadne primitívna aktivita. Pravdou však je, že kuchynská stolička dokáže vysoko ovplyvňovať zdravie. Je potrebné zohľadniť hneď niekoľko atribútov. Nižšie vám ponúkame malý návod na cestu k vašej dokonalej stoličke.

Materiál

Materiál, z ktorého je stolička vyrobená, je pri výbere veľmi dôležitý. Je tomu tak preto, že materiál v podstate zodpovedá za pevnosť i pohodlnosť vašej stoličky. Materiál sa vo všeobecnosti delí do dvoch kategórií. Na materiál tela stoličky a materiál sedačky alebo sedacej časti.

Telo stoličky poväčšine zahrňuje nôžky, podložie sedačky a operadlo. Telo býva vyrobené z rôznych materiálov. Drevo je útulným interiérovým doplnkom, je pevné a nie až tak ťažké. Pri dreve však nastáva riziko rýchlejšieho opotrebovania. Kov je vďačný práve vďaka jeho pevnosti a dlhej životnosti. Z tejto stoličky síce nespadnete, no pripravte sa na ťažšie odsúvanie v dôsledku vyššej váhy. Plast je asi najmenej vhodným materiálom na konštrukciu. Aj hrubý plast je stále príliš slabý materiál. Jeho, azda jediným, plusom je ľahkosť.

Sedačka je vlastne sedacia časť stoličky. Jej primárnou úlohou je poskytnúť čo možno najväčšie pohodlie stolujúcemu. Tu si možno voliť z viacerých materiálov, tvarov a dizajnov. Plastové sedačky sú celkom priateľskou voľbou. Môžu byť až nečakane pohodlné, pričom tvoria poväčšine celú sedaciu časť vrátane operadla z jedného kusu. Drevené stoličky sú dosť nepohodlné. Tvrdá sedačka aj operadlo vám stolovanie určite nespríjemní. Kožené sedačky pôsobia veľmi luxusne. Čo sa týka pohodlia sú vďačné, no horšie to je so životnosťou. Čalúnené stoličky sú azda najčastejšie. Ponúkajú pohodlie aj záruku. Odradiť vás pri nich môže jedine náročnosť na udržanie čistoty.

Konštrukcia

Nielen materiál ale aj konštrukcia jedálenskej stoličky zodpovedá za celkovú pevnosť tohto kusu nábytku. Pri určení kvalitnej stoličky postupujte zdola. Pri slabších materiáloch by mala nôžka stoličky naberať na hrubosti, no pri silnejších, ako napríklad železo, práve stenčovať.

Operadlo by malo byť dostatočne pevné na to aby sa tam po dobrom obede mohol oprieť aj váš 120 kg ťažký strýko. Tu nastáva riziko čo sa týka plastových operadiel bez konštrukčnej podpory. Operadlo by malo mať tvar príjemný tvaru chrbta. Pozor. Kuchynské stoličky majú poskytnúť hlavne správny postoj tela pri jedení. To znamená, že ani sedačka ani operadlo nemajú pripomínať váš gauč. Potom sa netreba čudovať žalúdočným problémom.

Dizajn

Áno je to tak. Stolička dnes už nie je len odvekým , praktickým pomocníkom, ale môže byť aj bytovým doplnkom. Výrobcovia ponúkajú široký sortiment materiálového, farebného aj tvarového prevedenia. Možno si doladiť stoličky presne pre váš jedálny kút alebo kuchyňu. Či u siahnete po domáckom dreve, modernom kove alebo farebnom plaste dokážete docieliť perfektný dizajnový výsledok. Stoličky sa väčšinou ladia k jedálenskému stolu. Nemusí to však byť jednoznačne tak. Moderní bytový dizajnéri sa neboja ani divokých kombinácií alebo dokonca absolútne odlišných stoličiek pri jednom stole. Nebojte sa extravagantnejších kúskov. Napríklad široká škála farieb plastových stoličiek dokáže vytvárať zaujímavé kombinácie. Každý priestor dokážu spestriť napríklad 4 červené stoličky. Popustite uzdu fantázii a nechajte sa unášať vlastným vkusom a štýlom.