Rozmýšľate ako spríjemniť svoj domov? S trochou vkusu, fantázie a chuti si dokážete vyčariť dokonalý interiér aj bez špecializovaného dizajnéra. Pomocou niekoľkých jednoduchých a lacných bytových doplnkov si vyčaríte priam dokonalý interiér podľa vlastného gusta. Nižšie vám ponúkame zopár rád, tipov a myšlienok pre váš dokonalý dizajn.

Dekyvankúše spravia z vašej sedačky teplé a príjemné miesto. Vankúšiky možno štýlovo zladiť podľa jednoduchého vzorca. Prvý druh vankúša by mal byť vo farbe sedačky, prípadne veľmi podobnej. Tým dosiahneme pekného prepojenia. Ďalší druh volíme so snahou dosiahnuť kontrast. Dopasujte farbu úplne inú ako farba sedačky a prvého vankúša. Čerešničkou na vašej sedačke bude vankúš vzorovaný. Farbu vzorov ladíme k jednému z predchádzajúcich vankúšov. Počet jednotlivých kúskov je vcelku ľubovoľný. My však odporúčame voliť párne čísla v prípade, že sú vankúše rovnako veľké a naopak nepárne ak je jeden druh nepomerne iný. Týmto postupom by ste nemali nič pokaziť.

TIP pre náročných: Ak ste fakt odvážny dizajnér odporúčame skúsiť špeciality ako kruhové, strapcové, chlpaté či lesklé vankúšiky.

Ďalším, s čím možno na poli textilných bytových doplnkov pracovať sú závesy. Aj z fádneho okna možno vyčariť čosi milé, štýlové a kreatívne. Farba závesov by mala jednoznačne ladiť aspoň s jedným iným aspektom interiéru. Dĺžka a hrúbka závesov je už len na vás. Ak máte chuť kreatívne vyžiť zviažte závesy do veľkých uzlov, prípadne ich zviažte stuhou alebo zopnite ozdobnou sponou. Stuha by mala byť buď kontrastná, alebo úplne doladená k látke závesu. Takto možno vyriešiť aj problém úbytku svetla, ktorý vás pri závesoch určite čaká.

TIP pre náročných: Uvažovali ste už nad inštaláciou drevených žalúzií? Ich prírodný vzhľad pôsobí nesmierne štýlovo, moderne a zároveň príjemne.

Potrebujete zútulniť? Kúpte koberec. Tento absolútne triviálny doplnok je v podstate zázrakom. Dodá interiéru pocit tepla a pohodlia. S kobercom sa možno poriadne zahrať. často ho volíme ako nosný prvok celkového vzhľadu izby. Tu nám predajcovia ponúkajú veľmi štedrý výber. Vzorované, chlpaté či farebné. Konečný výber nechávame na vás.

TIP pre náročných: Perzské koberce patria minulosti? My si to rozhodne nemyslíme. Koberec s týmto vzorom dokáže v modernom interiéri častokrát dokonale zahrať.

Niečo tomu stále chýba. Presne tak. Obrazy dajú izbe skutočnú dušu. Tu sa vám otvárajú široké možnosti. V každom obyčajnom reťazci nájdete vcelku pekné zarámované fotografie za pár drobných. Ak ste milovník umenia určite neváhajte a investujte do pravej maľby. Medzi bežnými maliarmi si určite nájdete práce, ktoré vás zaujmú. Takáto investícia je veľmi zaujímavá a sympatická. Ak sa vám klasické obrazy nezdajú skočte do obchodu a poobzerajte sa po jednoduchých nálepkách na stenu. Ani by ste neverili ako štýlovo dokážu pri správnom výbere vyzerať. Nestoja veľa a nalepíte ich za pár minút.

TIP pre náročných: Dajte si maľovať na stenu. Môžete si vybrať podľa vlastného vkusu. Vašu izbu budú chodiť obdivovať všetci susedia.

Svietidlá plnia okrem úlohy praktickej i úlohu estetickú. Tu pomáha hlavne odvaha experimentovať. Predajcovia ponúkajú široký záber štýlových i nekonvenčných lámp. Napríklad farebné tienidlá dopasované k ostatným prvkom dodajú punc luxusu. Ak nechcete pracovať s farbami, určite sa nájdete aspoň v práci s tvarom svietidla.

TIP pre náročných: Skúste si do izby zavesiť reťazové svetielka. Sami uvidíte aké zázraky dokážu spraviť.

Možno vám malé doplnky neprídu absolútne dôležité, no verte, že aj tie povedia svoje ak sú umiestnené v správnom dizajne a množstve. Vázičky, sošky, rámčeky a sviečky rozmiestňujte na takzvané nevyužiteľné miesta, ako napríklad nezmyselne malé poličky či stolíky. Tuto dávajte špeciálny pozor na množstvo. Nechceme mať predsa v obývačke suvenírový obchod.

TIP pre náročných: Čo tak využiť nevyužitý roh a umiestniť tam sochu v ľudskej veľkosti?

Kvetiny sú doplnkom jednoduchým a zároveň krásnym. Pre lenivcov sú tu nenáročné druhy ako kaktusy a palmy. Pre praktických odporúčame pestovanie kuchynských byliniek. Kvety si v správnom množstve určite do domova zaobstarajte. Umelým kvetinám sa prosím širokým oblúkom vyhnite.

TIP pre náročných: Štýl dokážete dosiahnuť aj pomocou obyčajných konárov. Umiestniť ich možno do veľkej vázy zemitých farieb či prosto pribiť na stenu ako 3D dekoráciu. Čo tak prepojiť tento doplnok s reťazovými svetielkami z tipu vyššie? Posúďte sami…